Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Март Хелме: руководимое реформистами государство и организованная преступность притесняют людей, и мы этого не потерпим!

07.12.2021

В понедельник министр юстиции Марис Лаури выступила в Рийгикогу с докладом «О реализации в 2021 году «Основ криминальной политики до 2030 года», после чего слово взял депутат Рийгикогу от EKRE Март Хелме:

«Вчера пришло сообщение о том, что на тропе здоровья в Пяэскюла найдена убитая женщина. Вскоре вслед за этим поступила новость: двое подозреваемых в убийстве задержаны. И приписка: за убийство виновного может ожидать – обратите внимание – наказание в виде лишения свободы на срок от 5 до 16 лет.

Если мы сложим нашу среднемесячную зарплату за пять лет, то получим смехотворную цену человеческой жизни. А преступник, даже если его поймают, осудят и он получит свои пять лет, находится у нас под особой опекой и надзором канцлера права. Уголовнику должно быть гарантировано хорошее освещение, чистый воздух, здоровая еда, развлечения, возможность принимать гостей и отдыхать, и у него должно быть ещё много привилегий, предусмотренных для таких дущегубов в деградировавшей Европе. А у убитого никаких привилегий нет. Да он и не может их потребовать.

Почему я об этом говорю? Потому что доклад, который мы тут заслушали, плавно обошёл все эти проблемы. Обошёл тот факт, что в Эстонии уже давно нет правового государства – есть только политизированная правовая система, начиная с силовых ведомств и заканчивая судами. И это – реальность. Мы можем сколько угодно лгать самим себе, что этого нет, и что Эстония – правовое государство, но это не соответствует действительности.

Премьер-министр неоднократно, вот с этого самого места, восклицала в микрофон: все имеют право обратиться в суд. Да, все имеют право обратиться в суд. А сколько стоит час приличного адвоката? Каковы госпошлины? Сколько могут длиться процессы? Да-да, каждый имеет право взвалить на себя эту ношу и «на авось» судиться, например, с государством. И стать в итоге тем дураком, которому придётся оплатить ещё и все адвокатские издержки противной стороны, не добившись своего права, не говоря уже о справедливости. В прозвучавшем докладе об этом не было сказано ни полслова, не говоря уж о букве закона. Может, чуть коснулись права, а вот о справедливости – ни гу-гу. И это – настоящая трагедия.

Я приведу один пример, который с этой трибуны уже приводил в связи с другим законопроектом. Недели две назад промелькнула новость о том, что где-то в центре или на юге Эстонии какой-то деятель терроризирует целую деревню. Избивает людей, занимается вымогательством, ломает чужое имущество. И жители обращались – не один раз, не два и не три, а много раз – в полицию. И не получали от полиции помощи. Потому что полиция разводит руками – ничего не можем поделать. Здорово, правда?

Мы имеем свежий пример, как не только полиция, а целое государство давит человека всей своей массой – полицейская банда в 50 мордоворотов, налогово-таможенный департамент, департамент здравоохранения. Государство науськало арендодателя на кафешку, чтобы тот расторгнул договор. Вот тут-то мы насмотрелись на право и справедливость в формате современной Эстонии. И сегодня генеральный директор полиции заявляет – если кто-то обижает государство, то государство должно показать, кто тут хозяин.

Кто кого в данном случае притесняет? Государство травит одного человека. Государство нарушает все процедурные правила. Вчиняет какое-то предписание. Срок предписания ещё не истёк, а человеку на шею вешают штраф. Ещё не истёк срок оплаты штрафа, а человеку – хлоп – новое предписание. Срок нового предписание не истёк, а человека оглушают новым штрафом. Его не пускают на его же предприятие, чтобы он мог забрать свои личные вещи. Что это? Это разве правовое государство? Уважаемая министр, а вы бы не могли вмешаться, чтобы и в Эстонской Республике было и право, и справедливость?

И ещё вы рассказываете тут какие-то красивые сказки. Я даже говорить не хочу об организованной преступности. Она в Эстонии аккуратно упрятана под коврик, её как будто и нет. А на самом деле есть. В действительности у нас действуют организованные преступные группы, которые занимаются вымогательством, взиманием долгов при помощи избиения должников, и творят много прочих тёмных дел.

Когда я был министром, я поднял эту тему. Руководители полиции опять очень изящно выскользнули: нет-нет, у нас всё под контролем, у нас там внедрены свои люди, так что мы точно знаем, что там происходит. Вы можете знать, но от этого не легче тому, кому выбьют зубы и ограбят, беднягу не интересует, что вы что-то там знаете. Это – не правовое государство. Не надо приходить сюда на трибуну со своими былинами. Это – государство, всё больше превращающееся в глубинное государство.

Сегодня в комиссии по государственной обороне говорилось о том, почему без одобрения Рийгикогу наши военные были отправлены в Польшу. Не то чтобы мы были против, мы поддерживаем помошь Польше. Но процедурную сторону следует соблюдать. Если мы командируем двоих куда-нибудь в Лиссабон, то это утверждается через парламент – а 50 служащих оборонительных сил посылаются в другую страну без согласия и ведома выбранных народом депутатов. Ребят просто взяли и послали за рубеж в горячую точку, в обход всех, через головы всех.

Государство не должно быть таким анархистским. Не должно быть так, реформистская партия, что вы там со своими друганами решаете, в отношении чего процедуры соблюдаются, а в отношении чего – нет. Поэтому наша партия и гражданское общество оказывает сопротивление. И оно будет расти, так как вашему самоуправству надо положить конец.»

Источник: стенограммы Рийгикогу

Mart Helme: Reformierakondlaste juhitud riik kiusab inimest ja me hakkame sellele vastu!

Esmaspäeval tegi justiitsminister Maris Lauri Riigikogus ettekande “Kriminaalpoliitika põhialused aastani 2030” elluviimisest 2021. aastal, mille järel võttis kriitiliselt sõna EKRE Riigikogu saadik Mart Helme.

“Eile tuli teade, et Pääskülas on terviserajal leitud tapetud naine. Tõsi küll, samas tuli ka üsna varsti teade, et kaks kahtlusalust on tabatud. Aga selle teatega koos oli ka juurde lisatud, et tapmise eest võib oodata süüdlast – pange tähele! – 5–16-aastane vabaduskaotus.

Kui me paneme rahasse ümber meie keskmise kuupalga ja korrutame selle viieaastase sissetulekuga, siis me saame naeruväärse hinna inimelule. Aga see kurjategija, isegi kui ta tabatakse, süüdi mõistetakse ja saab oma viis aastat, on meil ju õiguskantsleri erilise järelevalve ja eestkoste all. Tal peab olema valgust, õhku, toitu, lõbustusvahendeid, külastus- ja puhkusevõimalusi ja tal peab olema veel paljusid degenereerunud Euroopa poolt ette nähtud privileege. Aga sellel surnul ei ole enam mingeid privileege. Ega ta ei küsi ka neid.

Miks ma seda räägin? Sellepärast et see ettekanne, mida me siin kuulsime, tegelikult libises sellest kõigest üle. Libises üle sellest, et meil Eestis tegelikult ei ole ammu juba õigusriiki, vaid on politiseeritud õigussüsteem, alates jõuametkondadest ja lõpetades kohtutega. Ja see on reaalsus. Me võime ükskõik kui palju iseendale valetada, et seda ei ole ja Eesti on õigusriik, aga see ei vasta tõele.

Peaminister on korduvalt siitsamast puldist kiltsatanud: kõigil on õigus kohtusse minna. On, kõigil on õigus kohtusse minna. Kui palju on korraliku advokaadi tunnitasu? Kui palju on riigilõivud? Kui pikalt võivad kesta kohtuprotsessid? Jaa, kõigil on õigus see koorem enda kaela võtta ja minna hea õnne peale välja näiteks riigi vastu. Ja lõpuks olla see loll, kes maksab kinni kõik õigusabikulud ja õigust ei saa, õiglusest rääkimata. Sellest ei olnud selles ettekandes poolt sõnagi juttu. Õigusest võib-olla veel, aga õiglusest absoluutselt mitte. Ja see on väga traagiline.

Ma toon ühe näite, mida ma olen siit puldist ühe teise eelnõuga seoses toonud. Paar nädalat tagasi oli meil uudis sellest, et kusagil Kesk-Eestis või Lõuna-Eesti pool terroriseerib mingisugune tegelane tervet külarahvast. Peksab, pressib välja, lõhub vara. Ja on pöördutud, mitte üks, kaks, kolm korda, mitte üks-kaks inimest, vaid rohkem on pöördunud politseisse. Politsei poolt nad abi ei saa. Politsei laiutab käsi – me ei saa midagi teha. Tore!

Meil on värske näide sellest, kuidas mitte ainult politsei, vaid terve riik kogu oma raskusega tegutseb, politsei 50-pealine jõuk, Maksu- ja Tolliamet, Terviseamet. Riik ässitas üürileandja kohviku kallale, et üürilepingut tühistada. Vaat siin me nägime õigust ja õiglust praeguse Eesti formaadis. Ja ütleb täna politsei peadirektor, kui keegi hakkab riiki kiusama, siis riik peab ennast kehtestama.

Kes keda kiusas, antud juhul? Riik kiusab ühte inimest. Riik rikub kõiki protseduurireegleid. Esitatakse mingisugune ettekirjutus. Enne kui ettekirjutuse tähtaeg täis saab, virutatakse kaela trahv. Enne kui trahvi tasumise aeg täis saab, virutatakse uus ettekirjutus. Enne kui selle ettekirjutuse tähtaeg täis saab, virutatakse uus trahv. Inimest ei lasta oma ettevõttesse, et oma isiklikud asjad ära saaks tuua. Mis see on? Kas see on õigusriik või? Lugupeetud minister, kas te ei sekkuks, et õigus ja õiglus ka Eesti Vabariigis oleks olemas?

Ja siis te räägite meile siin mingeid ilusaid muinasjutte. Ma ei taha üldse rääkida organiseeritud kuritegevusest. See on Eestis kenasti ära peidetud vaiba alla, seda just nagu ei ole. Aga tegelikult on. Tegelikult on meil kuritegelikud jõugud, kes tegelevad väljapressimisega, võlgade sissenõudmisega peksmise teel ja paljude muude asjadega.

Ma võtsin selle ministrina teemaks. Politseijuhid oskasid väga ilusalt jällegi välja libiseda: ei-ei, meil on kõik kontrolli all, meil on seal oma inimesed sees ja me teame täpselt, mis seal toimub. Te võite ju teada, mis seal toimub, aga see, kellel hambad kurku lüüakse ja talt raha ära võetakse, seda ei huvita see, et te teate, mis seal toimub. See ei ole õigusriik. Ärge tulge meile siia teinekord muinasjutte rääkima. See on riik, mis on muutunud üha enam suvariigiks.

Täna riigikaitsekomisjonis oli teemaks, miks saadeti ilma Riigikogust läbi laskmata kaitseväelased Poola. Mitte et meil selle vastu midagi oleks, vastupidi, me toetame seda. Aga protseduure tuleb järgida. Kui me kaks inimest kusagile Liibanoni sisuliselt komandeerime ja peame selle siit läbi laskma, siis 50 kaitseväelase saatmine meile sõbralikku riiki pole nagu teema. Saadame lihtsalt, läheme kõigist mööda, kõigist üle.

Ei saa olla selline suvariik. Ei ole niimoodi, Reformierakond, et teie omade jopedega otsustate, mida on vaja protseduuride järgi teha ja mida ei ole vaja. See on see põhjus, miks meie erakond ja kodanikuühiskond on vastu hakanud. Ja me hakkame vastu veel rohkem, sest see peab lõppema.”

Allikas: Riigikogu stenogrammid