Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Venelased ei vaja ei erikohtlemist ega eriõigusi

30.09.2021

Gerli Tali foto

Nüüd, kui selgus, et EKRE on hetkel Eesti populaarseim erakond, hakkas igasuguseid uusi luulusid venelaste teemal tulema nagu oavarrest. Ma ei usalda sotsioloogia eesti mudelit, kus täiesti ebasündsal kombel võib ühe firma küsitluse järgi olla tipus üks erakond või telekanal ja teise sotsioloogiafirma andmete kohaselt võivad needsamad nimed esikolmikust hoopis välja jääda. Mitte kunagi ei unusta pretsedenti, kui kogunisti ühe ja sama firma ühe ja sama uuringu andmete kohaselt oli ühes väljaandes võitjaks märgitud üks raadiojaam, ja teises väljaandes – hoopis teine. Ilmselt tehti kaks aruande varianti ja kasseeriti topeltraha.

Kuid kui rääkida ka kahtlase väärtusega sotsioloogilisest tööst, siis on siiski vale ignoreerida sotsioloogide väidet, et EKRE populaarsuse tõusu taga on eestlased. Kuid ignoreeritakse sellegipoolest ja nüüd on meedia täis spekulatsioone selle kohta, millega konservatiivid venelaste südameid võitsid ja kui kremlimeelsed on tegelikult eesti rahvuslased. No ärge nüüd nii ka muretsege: vene(keelse) inimese südame võitmine ei garanteeri veel tema häält valimistel. Ja Eestis on piisavalt vene taustaga inimesi, kes oskavad eesti keelt ja pole üldsegi kremlimeelsed. Aga see, et Mart ja Martin Helme räägivad otse ja arusaadavalt, keerutamata, on vene inimese silmis suur pluss, nagu ka see, et nad ei taha Eestisse moslemite anklaave ja homoseksuaalide (hinge)haridust.

Aga see vene reha on ilmselt mõnu allikas, nagu ka kogu sadomaso instrumentaarium, seepärast jooksevadki liberaalid ummisjalu selle otsa enne kõiki valimisi – ja naudivad, kui saavad jälle varrega pähe või rehapiidega kubemesse. Räägitakse, et iga kord üht ja sama kohta tabamas tekitab „vene rehavars“ sinna lõpuks sarve. Nii olevatki sündinud ninasarviku kujund.

EPL-is ilmus täna järjekordne venelaste teemaline pärl, seekord „endise reformierakondlase“ Vootele Päi sulest. See on juba reegel, et kui mõni inimene on kasvõi korra kuulunud reformierakonda, töölooma tast enam kunagi ei saa: ta läheb sealt teise parteisse, ladestub muiduametnikuna süvariiki, mudib suunda või feministide pepusid – peaasi et tööd mitte teha. Ka härra Päi on praegu „suhtekorraldaja“ ja üritab oma artikliga kuidagi korraldada suhteid venelastega. Kiiduväärt kavatsus!

Kuid siis hakkab jälle pihta: „Reformierakond on aastaid venekeelset valijat ignoreerinud ja nüüd on tulemus käes – ise olete süüdi“. Nagu ütles talumees, kelle põrssa tahtis koos taluga ärastada Kiir, „mis jama te ajate“. Kas keegi tahab siin väita, et EKRE on lubanud vene valijatele EV passe, soodsa hinnaga kaupu ja kortereid venelaseks olemist tõendava dokumendi ettenäitamisel ja veel mõnda mõttetut venekeelset kanalit, mida keegi ei vaataks? Teiste erakondade esindajad tsiteerivad viimasel ajal kogu aeg mõnede EKRE liikmete ammuseid sõnu venekeelsete elanike kohta, nagu oleks peavoolu plaat rikki läinud. Kas rahvakonservatiivid näevad tõesti välja nagu venekeelse valija moosijad?

Vootele Päi kirjutab: „Tänane seis on aastakümneid kestnud süstemaatilise pealiskaudsuse ja huvipuuduse vili. Vene valijate kõnetamise strateegia on olnud nii SDE-l kui ka Reformierakonnal tihtipeale sama: otsitakse valimisteks 1-2 „salongivenelast“, pannakse paariks nädalaks plakatitele ning seejärel saadetakse tagasi reservi. Pealiskaudne ja õõnes lähenemine, kus erakond isegi ei proovi saavutada mingit empaatilist sidet oma valijaga.“

No kuulge: SDE pole Jevgeni Ossinovskit kuhugi reservi saatnud, ta on mitmekordne minister ja oli ka erakonna esimees, kuigi Jürgen Ligi nimetas meest „sisserändaja pojaks“. Vadim Belobrovtsev ei läinud samuti reservi, vaid Tallinna aselinnapeaks, milleks vahetas erakonda. Ja 2012. aasta alguses ühines sotside erakond Vene erakonnaga! Kas on võimalikult veel tihedamini lõimuda venelastega? Sotsid on nende verevennad. Ja teie räägite siin salongivenelastest. Kusjuures töö vene valijatega käib alati usin, Päi pole lihtsalt kursis: Jaak Allik on avaldanud vene meedias palju artikleid, kus tögas ka eestlust (eestimeelne = проэстонский, mis meenutab Allikule профашистский), kritiseeriti rahvuslasi täiega ja igatseti taga õndsat nõukogude aega. Aga Belobrovtsevi kaotusevalu SDE-le korvanud endine keskerakondlane Raimond Kaljulaid? Ta on üks suurimaid russofiile Eestis, avaldanud palju vastavasisulisi arvamuslugusid vene meedias ja tema vene kõnekeel on vapustavalt hea, seepärast on ta poliitikasaadetes alati eriti oodatud külaline.

Reformierakond ei teinud venelaste suhtes midagi valesti, sest Eestis luuakse seadusi kõigi jaoks. Reformarid ei tõotanud venekeelsetele valijatele mitte midagi eksklusiivset – seda tegid kõik need aastad keskerakondlased ja enamasti ei täitnudki oma utoopilisi lubadusi. No keerati eesti keelele s…a, peeti koolidirektori kohal umbkeelset putinisti, jagati Tallinna aukodaniku tiitlit estofoobidele ja palju tasuvaid töökohti oma erakonna venelastele, lennutati Brüsselisse Toom, eraldati raha sõjaveteranidele ja balalaikameestele. Aga väljaspool järjekorda venekeelseid tallinlasi veel ei teenindata.

Vootele Päi peaks mõistma, et vene keelt kõnelevad inimesed ei vaja ei erikohtlemist, palvevaipu iga tänavanurga peal ega luba lammaste avalikuks ohverdamiseks Raekoja platsil. Venelased ei ole puuetega inimesed ega ajuinvaliidid, neid ei ole vaja kanda pilpa peal, nad tulevad toime, nagu eestlasedki. Mitte ükski erakond ei suuda kõnetada venelasi mingisuguse pealetükkiva tähelepanu ja mädanenud puudega, nagu Savisaar kõnetas pensionäre. Lihtsalt EKRE kaitseb ka konservatiivsete venelaste jaoks üliolulisi traditsioone ja väärtusi. SDE heitis vikerkaarevärvilise lipu oma kontori ette – ja kogu lugu. Nad võivad kindlalt arvestada vaid tuntud venekeelsete teleajakirjanike meespaari häältega. Asi pole mitte venelastele mõeldud eriõiguste lubamises või mittelubamises, vaid maailmavaates ja programmis. Vasakliberaalide ja sotside väärtused neile ei sobi, jagage kasvõi Lasnamäe tänavatel raha.

Vähe on kõneleda vene keeles, jutt peab veel olema aus, artikuleeritud, arusaadav ja arukas. Kui te aga hakkate tõlkima vene keelde peaministri Kaja Kallase või Tanel Kiige monotoonset hämamist, jääb vene inimene lihtsalt tukkuma.

Nagu jäi Merkel Kaljulaidi esinemist kuulates.

Ivan Makarov