Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Suunamuudoja

19.09.2021

pilt: kuvatõmmis Delfist

Viimastel päevadel märkasin ma peavoolumeedias mitme sarnase loo meeleheidet ja valu täis pealkirju, milledel oli ühine nimetaja: Uudo Sepp läks pruudist lahku. Pealkirjadesse lisati sõnu sellest, et oli mingi reis, keegi kedagi lõi, ja pärast see, kes kaebas, et sai löödud, jällegi väitis, et tegelikult ei löödud, ja kui löödigi, siis mitte kubemesse ega pähe jne. See oleks hea algus meie eesti Santa Barbara sarjale, kus küsimus „kes lööb keda, ütle seda!“ leiab ammendava vastuse umbes sajandas seerias, aga kahesaja viiekümnendas osas tulevad välja uued hämmastavad asjaolud, kui petuuniatega klumbist kaevatakse välja kellegi tömbi esemega pooleks löödud kolu.

Kahjuks pidin kõigepealt enda jaoks selgeks tegema, kes on selle draama peategelased, sest tasulisi artikleid brutaalse perevägivalla kohta ma ei osta, kuna arvan, et see on ikkagi võõras meditsiiniline probleem, mida peaks lahendama kõigepealt kiirabi, siis politsei ja lõpuks kohus. Aga Uudo Sepa nimi tundus tuttavana ja siis tulidki meelde juhuslikult ühes õudsas telekanalis nähtud kaadrid staarivõistluse finaali viimasest paarist minutist, kui laval oli mingi sümpaatne poisike, kes laulis õudsalt mööda ja Šamil Basajevit meenutav palja kolba ja musta habemega tüüp talle aplodeeris seistes. Aga see ei puutu asjasse.

Intrigeeris siiski see, et miks peaksin ma teadma, et too Uudu kedagi lõi, aga võib-olla ei löönudki. Selgus, et võimalik ohver on „suunamudija Kendra Katrina Könnel“, kooselu kellega „on ootamatult läbi saanud“. Tunnistan kohe üles, et minu ega minu tutvusringkonna inimestest ei ole seda lahkuminekut tõesti keegi oodanud. Siin tuli kõigepealt endale jälle selgeks teha, kes on Kendra Katrina Könnel, kui tegemist on ikka ühe, mitte aga kolme inimesega. Selgeks see ei saanud, sest guugeldada ma ei riskinud, kuna nimi on omapärane ja ma saan sarnaselt kõlavate nimedega isikute poolt Facebookis mitu sõbrakutset päevas ja lükkan need kohe tagasi, kuna ükskord näpp vääratas ja ma avastasin, et kutsuva nime ja näolapi taga peitis end mingi parajasti habemest saabliga välja roniv Afganistani sõja juubeldav võitja.

Võtmesõnaks jäi minu jaoks „suunamudija“. Mis seal pattu salata – olen venelane ja pole minu asi kritiseerida eestlasi uute prügisõnade leiutamise eest (kallid sõbrad, panustage ikka ise taristusse), kuid vene kõrva jaoks on „sõnamudija“ sama kahemõttekõlaline, nagu ka „huikama“, „siidisuka“, „mudila“ või „Mandalay“. Sain niipalju targemaks, et „suunamudija“ on uudissõna, millega mõeldakse digimeedias suure mõjujõu saavutanud arvamusliidrit.

Kurat, järelikult löödi suure mõjujõu saavutanud arvamusliidrit! Miks vaikib kõigi maade naiste ja arvamusliidrite ÜRO-poolne ametlik kaitsja I-hate-them-sõna-on-vaba-Kersti-Kaljulaid? Selle – kuidas ta nimi nüüd oligi – Uudo Sepaga saab ju asjad kiiresti joonde ajada, kusjuures tee temani viib mööda Orissaare seenemetsadest, nii et saab kaks kärbest korraga, kui praam jälle vastu betooni ei põruta.

Aga sain täna palju teadjamaks. Kui sattun televiktoriini ja minult küsitakse eesti suure mõjuvõimu saavutanud arvamusliidri nime, siis ei jää ma hätta ja ütlen teistest kiiremini, et see on ei keegi muu kui Kendra Katrina Könnel. Loodetavasti ei kasuta ta initsiaale, muidu BLM tõstaks kohe kisa.

Mulle aga avaldas kõige sügavamat muljet hoopis (mitte)löömise loole punaste tähtedega lisatud tekst: „Täiendatud kell 12.20!“ Ja siis veel 689 jagamist Facebookis, mis on lohutav: milleks nendele jagajatele presidendi valimise õigus, sellistega on palju lihtsam juhtida riiki sinna, kuhu päike ei paista. Tundsin ennast saurusena.

Aga pole midagi teha – üksiküritaja geniaalsete ajakirjanduskollektiividega konkureerida ei saa. Sest New Yorgi tornide varisemise uudiste moodi jooksvalt täiendatud loo sellest, kuidas mingi sepp Katrinat läbi kendras ja vaeseomaks könneldas – aga võib-olla ei kendranudki ega könneldanud – lõid reporter-toimetaja Vahur Joa, reporter-toimetaja Merilin Mölder ja Richard Mägar.

Ka ilmselt tulevased suure mõjuvõimu mudijad. Või suunamuda võimlejad.

Kuid hoiatan: enne kui Uudu ei anna teile pasunasse, te kuulsaks ei saa.

Ivan Makarov