Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kas Tallinn ongi Jedinaja Rossijast ära rippuv vürstiriik?

23.11.2021

Pilt on illustratiivne, kuid üsna kohane

Hiljuti avaldas EPL huvitava numbri: Tallinna linnavalitsuse (sisuliselt keskerakonna) venemaameelne leht Stolitsa ilmub tiraažiga 130 000 eksemplari, pluss portaal ja videosaated. Seda kolossaalset maksumaksjate poolt kinnimakstud paberikogust jagatakse tasuta erinevates Eesti piirkondades, tehes sellega reklaami keskerakonna ja selle lepingulise partneri Jedinaja Rossija poliitikale.

Valimiste ajal hoiti mõnevõrra madalamat profiili, v.a. Vitali Belobrovtsevi saade, kus Vadimi isa väitis, et eestlased kavatsevad venelasi vägistada. Järgmisel päeval pärast valimisi ilmunud Stolitsat oli raske ära tunda: ei mingit tavapärast keskerakonna ja Kremli kiitmist, neutraalsed ja peaaegu apoliitilised lood. Ilmselgelt oodati ärevusega, kas keskerakond ikka säilitab oma ainuvõimu või mitte. Selgus, et sotside toel säilitab, ja taas muutus iga numbriga aina valjemaks peatoimetaja Aleksandr Tšaplõgini hääl, kes kaebab viimasel ajal iga jumala nädal selle peale, et pandeemia ajal kulutatakse raha Eesti kaitseväele, mängides koroonast paanikasse sattunud venemaameelsete lugejate tunnetel.

Eile aga ilmus tema jällegi sellele teemale pühendatud lugu „Eesti sõdib virtuaalsete vastastega“, kus see keskerakonna meediaametnik kritiseerib „selles küsimuses haruldaselt üksmeelseid eesti erakondi“ selle eest, et nad hääletavad kaitsekulude poolt ajal, kui „riigi tervishoid on permanentses kriisis“. Mees kõrvutab Eesti kaitseeelarve suurust sellega, et haiglates pole kohti ja hakatakse sorteerima haigeid, kuna „raskeid haigeid pole kellelgi ega millegi eest ravida“.

Näidates kogu aeg pandeemia rasket olukorda Eesti kaitsevõime tõstmise tagajärjena, mis on muidugi absoluutne nonsenss, kütab keskerakondlasest propagandist venekeelsete lugejate seas kirgi: „Samal ajal mõtlevad sõjaväelased superkallite rakettide ostmisele, mis on võimelised kontrollima Läänemere akvatooriumi. Samal ajal töötab haiglate personal nõrkemiseni ja mitte keegi ei tea, millal äravaevatud meedikud ei ole enam võimelised oma patsiente aitama.“

Edasi räägitakse sellest, et iga päev sureb kümneid inimesi. „Kuid me ei ehita eraldi hospitali koroonahaigetele, vaid kutsume kokku reservistid, et piirata okastraadiga piiri Venemaaga. Mõnikümmend migranti on tähtsamad, kui sadade kaaskodanike elud, kes surevad, kuna ei saanud õigeaegselt meditsiiniabi.“

Oma osa saab ka EV president. Loo kulminatsioon: „Eesti jätkab sõda virtuaalsete vaenlastega, samal ajal kui rahva tervis läheneb kriitilisele piirile.“

Siin ei tasu vist rääkida sellest, millest räägitakse juba aastakümneid: et munitsipaalleht võiks tegeleda linnamajanduse küsimustega ja uurida hoopis seda, kuidas saaks kärpida pealinna poolt tehtavaid kulusid aparaadi ülalpidamiseks, kahtlaste ürituste rahastamist ja propagandat, kuid sellest rahast vaevalt et tahetakse loobuda haigete kasuks. Lõpetagu 130 000 tüki propagandistliku makulatuuri trükkimine ja tasuta levitamine üle riigi ning andke see maksumaksjatelt võetud raha haiglatele, muidu Tšaplõgini loogika kohaselt on tema ise koos oma toimetusega juba palju inimelusid isiklikult nahka pistnud.

Pole munitsipaallehe asi, olgu ta kasvõi 1000 korda keskerakondlik, arutada riigikaitselisi asju. Valitsuspartei leht ei peaks töötama praeguses üsna pinevas olukorras Eesti turvalisusele vastu. Muidu jääb mulje, et EV pealinn on väike vürstiriik mitte ainult oma MuPo, vaid ka autonoomse kaitsepoliitikaga.

See oleks nagu boamadu, kes järab omaenda saba: keskerakondlasest peatoimetaja töötab linnakassa kulul ilmuvas keskerakondlikus lehes keskerakonna enda kui koalitsioonipartneri poliitikale vastu. Piiritara ehitamisega tegeleb Politsei- ja piirivalveamet, mis on siseministeeriumi valitsemisala asutus, ja siseminister Kristian Jaani on keskerakondlane. Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimees on keskerakondlane Enn Eesmaa.

Klaarige lõpuks omavahel need asjad ära.

Ivan Makarov