Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Faktikontroll, mu nägu ei kõla tuttavalt!

14.10.2021

EPL-i „faktikontroll“ on ennast näidanud vasakliberaalide ja nende peavoolumeedia instrumendina parempoolsete poliitikute ja teiste konservatiivsete ühiskonnategelaste ja väljaannete diskrediteerimiseks ja tasalülitamiseks.

Umbes-täpselt igal teisel juhul ongi „kontrolöride“ hambus Martin Helme, Mart Helme, EKRE ja teised korralikud eestimeelsed inimesed. Kui vaadata juba tehtud „kontrollaskude“ maailmavaateliselt üksluist nimekirja, siis võiks lõpuks juba piinlik hakata. Aga kus sa nüüd…

Täna võeti jälle ette Martin Helme. Kuna ma pole paljudes küsimustes pädev, siis ei hakka siin süüvima ja analüüsima, ja ei viitsi kah. Aga oma isikliku juhtumi näitel võin küll näidata selle kelomehitsemise usaldusväärsust ja kvaliteeti.

EPL avaldas 06.02.2021 „faktikontrolli“ loo „Kas Soomes on poliitikuid piibli tsiteerimise eest kriminaalvastutusele võetud, nagu väidab Ivan Makarov?“ Ma ei viitsinud tollal sellele reageerida, sest olen aastakümneid lugenud enda kohta no ikka igasuguseid asju ja EPL-i autor oli vähemalt viisakas. Lisaks tegi „kontrolör“ oma mõttekäigus ise puust ja punasest selgeks, et minu väide oli jumala õige, mida panid tähele ka rohked kõvasti nalja saanud kommentaatorid, kuigi järeldus oli, et „pigem vale“. See oli veski konservatiivide ja kristlaste veskile, nii et oli patt nuriseda.

Aga nüüd siiski „faktikontrolli“ enda ainuvõimalikust faktipõhisusest ja täpsusest. Üksainus lause: „Makarov on Faktikontrollile kinnitanud, et oma väites viitas ta Soome endise siseministri Päivi Räsäneni kriminaaljuhtumile, millest ta on ise ka Objektiivi artikli kirjutanud.“

Esimene. Ma pole „kontrollile“ midagi kinnitanud, ma pole nende inimestega mitte kunagi suhelnud ei isiklikult, kirjalikult ega telefonitsi. Lugupeetud ajakirjanikud suhtlesid minu teada Riina Solmaniga. Nii et esimene vale.

Teine. Ma pole ei „ise“ ega „mitte ise“ Objektiivile kirjutanud toda artklit, millele viitab „faktikontroll“. Tegemist on Objektiivi toimetuse omaenda uudistenupuga. Nii et teine vale, ja seda ühesainsas lauses.

Kohe ütlen, et neid „faktikontrolli“ faktidele mittevastavaid väiteid ei pea ma pahatahtlikeks. Tegemist on loodetavasti lihtsalt lohakusega, mis on faktiküttide puhul siiski kummaline.

Kuna mulle on lapsepõlves loetud palju vene muinasjutte, kus kõik imed juhtuvad kolmandal katsel, siis kaks ilma kolmandata ei jää.

Kolmas. Siis, kui EPL-i lugu ilmus, olin ma seal täitsa Pavel Makarovi nägu. Hiljem vahetati pilt minu oma vastu välja. Kuid uudis.net fikseeris esialgse variandi, mille kuvatõmmist võite siin oma silmaga vaadata. Kolmas vale, sest ausõna, see pole mina.

Ma pole mingi otsustaja, kas „faktikontrolli“ töö on vajalik või mitte. Aga selge see, et sihtmärgiks on sel põhiliselt traditsioonide eest seisvad konservatiivid – EKRE, SAPTK, Isamaa jne. Kaja Kallase tuntud headuses väiteid kontrollima ei kiputa.

Kui nägin seal oma faktilise näo asemel hea kolleegi elurõõmsat näolappi ja enda seljas märkasin kohutavat sametpintsakut ning kaelas jubedat kollast lipsu (anna andeks, Paša!), siis sain aru, et faktide eest tulebki võidelda, et katus ei sõidaks. Seda enam et mul on märkimisväärselt rohkem juukseid peas.

Aga Pavel Makarovist on kahju, sest tema nägu on internetis jäädavalt saadaval komplektis minu süüasjaga.

Ivan Makarov