Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

EKRE предупреждает: в комплекте с законом о враждебных символах правительство пытается протащить цензуру и криминализацию мнений

02.04.2022

Руководство Эстонской Консервативной Народной Партии (EKRE) скептически относится к правительственному законопроекту, который расширит возможности наказывать поддерживающих российскую агрессию лиц и ограничит использование связанных с ней символов. Председатель EKRE Мартин Хелме считает, что правительство вместе с этим законопроектом также пытается протащить навязываемые Брюсселем пункты о запрете критики, что неприемлемо.

“На самом деле это – всеобъемлющий закон о контроле над убеждениями. Он касается не только войны в Украине или российских символов. Правительство снова представило нам закон о “языке вражды”, т.е. закон о цензуре убеждений и мнений. Мы всегда были категорически против криминализации убеждений… Разжигание войны уже запрещено эстонскими законами, и за это можно наказывать даже в уголовном порядке. Точно так же как и за разжигание межнациональной розни”, – сказал Мартин Хелме, который считает, что провокаций 9 мая можно не допустить и на основании уже действующих законов.

Глава консерваторов заявил, что EKRE не поддержит законопроект. “Ясно, что мы с таким законом не согласны. Он противоречит Конституции Эстонской Республики, принципам свободного общества. Во-первых, за такие символы и сейчас можно наказывать, если они действительно разжигают рознь… Во-вторых, нам на самом деле надо знать, рядом с кем мы живём – знать людей, которые вешают себе на грудь георгиевскую ленточку или украшают себе причску буквой „Z“. Большая часть из них является не гражданами Эстонии, а гражданами Российской Федерации с видом на жительство в Эстонии. Таких людей следует высылать из Эстонии, и у нас такой закон есть”, – сказал Мартин Хелме.

EKRE hoiatab: sümboliseaduse varjus tahab valitsus kehtestada tsensuuri ja kriminaliseerida vaba sõna

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) poliitikud kritiseerivad valitsuse esitatud eelnõu, mis laiendab võimalusi karistada Vene agressiooni toetajaid ning piirata neil oma sümbolite kasutamist, sotsiaaldemokraatide esindaja toetaks eelnõu vastuvõtmist, teatab ERR.

EKRE esimees Martin Helme leiab, et valitsus püüab eelnõuga vastu võtta ka Euroopa Liidu nõutavaid muudatusi vaenukõne keelamiseks, mis Eestis on seni tegemata, ning seda ei tohiks lubada.

“Tegelikult on see meelsuskontrolli seadus ja see on kõikehõlmav – see ei puuduta Ukraina sõda või Vene sümboleid. Ta on kõikehõlmav ja see tegelikult tähendab, et nad (valitsus – toim.) on tulnud uuesti meile vihakõneseadusega ehk meelsuskontrolli või tsensuuri seadusega,” ütles EKRE esimees Martin Helme. “Meie oleme alati olnud kategooriliselt vastu meelsuse kriminaliseerimisele. Ja ma eraldi toonitaksin, et sõja õhutamine on ka tänasel päeval Eestis seadusega keelatud ja lausa kriminaalkorras on seda võimalik karistada. Või rahvusliku vaenu õhutamine täpselt sama moodi,” lisas Helme.

Tema hinnangul on ka praeguste seaduste alusel võimalik provokatsioonid 9. mail ära hoida.

Martin Helme kinnitusel ei toeta EKRE valitsuse eelnõu: “On selge, et meie sellise seadusega nõus ei ole. See on Eesti põhiseadusega vastuolus olev, see on vaba ühiskonnaga vastuolus olev. Esiteks on võimalik selliste sümbolite eest ka täna karistada, kui need on tõepoolest vaenu õhutavad nii nagu me sellest siiamaani oleme aru saanud. Ja teiseks meil on tegelikult ju vaja, et me teaksime, kellega kõrvuti me elame. Inimesed, kes panevad endale rinda Georgi linte võis Z-tähtesid endale soengusse sätivad – meil on kasulik, et me teame, kes nad on.”

“Tegelikult suurem osa nendest inimestest ei ole mitte Eesti kodanikud, vaid Eestis elamisloaga olevad Vene kodanikud. Ja sellised inimesed tuleks Eestist välja saata ja selleks on meil ka seadus olemas,” lisas Martin Helme.