Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Eesti sotsioloogia on nagu avoska

22.09.2021

Selles, kuidas EPL+ võitleb viimasel ajal EKRE vastu, on midagi eepilist, selles on tunda lausa mingit religioosse fanatismi hõngu. Ei julgeks nimetada seda ristiretkeks, sest halastamatu sõda on ju kuulutatud ka kristlikule kirikule ehk EELK-le ja keskealisele valgele mehele, mitte saratseenidega.

Viimastel päevadel on EPL+ eriti pedaleerinud Mart Helme väidetavat läbikäimist kremlimeelse elemendiga. Kersti Kaljulaid käis samuti läbi ülimalt kremlimeelse elemendiga, aga tema õukonnameedia sellest numbrit ei teinud.

Mart Helme on üsna arusaadavalt selgitanud, et avalikule kohtumisele võib rahva hulgas tulla kes iganes, aga seda ei võeta ju kuulda. Selles valguses ei saa üldse aru, mis kana oli konservatiividel kitkuda selle vägivallaohvriga Indrek Tarandiga: kui Tarand ise tuli EKRE meeleavaldusele, siis järelikult on Helme veel ka tema sõber. Tartus tuli EKRE aktsioonile üks üsna pealetükkiv vanem naisterahvas vikerkaarelipuga. Mida järeldaks sellest niivõrd loogiliselt mõtlev seltskond, nagu EPL+? Et EKRE on tegelikult mestis veel ka LGBT+ võrgustikuga. Ja kui näiteks roheliste miitingule tuleks sepp, siis saaks järeldada, et Zuzu on hobune.

Mind näiteks tervitab tänaval nii mõnigi mulle tundmatu inimene. Ma vastan alati „tere!“. Paljugi kes võib nende hulka sattuda. Nagu näiteks Vambola Põmprik, keda ma nägupidi ju ei tunne. Ja siis süüdistatakse mind kohe põmprikismi toetamises…

Kui hakata loetlema kõiki viimasel ajal EPL+ veergudel ilmunud ainuüksi EKRE venemeelsust paljastavaid lugusid, siis kaob järg lihtsalt käest ja silme ees läheb mustaks. Ei, siin ei aitaks isegi BLM-i matemaatika. Nii et mainin vaid paari lugu viimasest satsist.

Jurist Jevgeni Krištafovitš (reformierakond): „EKRE-l ei lähe savisaarlik stsenaarium läbi, Narvast on saanud eestimeelne linn“. Bravo, Jevgeni! Minge siis õhtul Narva promenaadile, küll teid seal ka ära tuntakse ja palutakse autogrammi.

„Kremlimeelse Sergei Tõdõjakovi näol on Mart Helmel värske abilinnapea kandidaat nagu varrukast võtta. Ainult „võbiraj EKRE!” Narvas üles kasvanud noored on enamikus võimelised eesti keeles suhtlema (erand on EKRE esindajad, sinna läksid mitte kõige teravamad pliiatsid), kirjutab Jevgeni Krištafovits.

Ei hakka varjama, et Jevgeni on mind minu jaoks ebameeldivatel hetkedel avalikult toetanud, vaatamata minu konservatiivsusele. Prinz Eugenius, der edle Ritter! Tegemist on armsa, esindusliku ja erudeeritud inimesega. Tal on alati olnud hea huumorisoon ja seepärast on Tõdõjakovi mainimine härra Helme värske abilinnapea kandidaadina kummaline: hea Jevgeni, no see ei ole ju Teie tase! Saan aru, et Teie sattusite reformierakonda ja veel Jürgen Ligi seltsi, aga jätkugu Teil siis missioonitunnet tõsta see seltskond enda vaimsele tasemele, mitte aga langeda nendele omasele. Ja veel: Teil on mõnevõrra moonutatud informatsioon, mille kohaselt ei suhtle EKRE esindajad Narvas ainsana eesti keeles. Saan nendelt regulaarselt riigikeelseid kirju. Ma pole sellest vaimustuses, sest pean siis jälle oma mätta otsast kontrollima keeleliselt nende lehte Vzgljad, aga aega ju meil kõigil napib. Väga põhjalik leht, kus on linnamajandusest ja elanike probleemidest ning nende lahendamise võimalustest juttu kordades rohkem, kui poliitikat. Loen seda kerge kadeduse ja kõrge huviga. Avastan selle kaudu uuesti oma isa sünnilinna.

Ja veel, hea Jevgeni: kui Te väidate, et need poisid on „mitte kõige teravamad pliiatsid“, siis on see ettekujutus tingitud jällegi puudulikust suhtlemisest nendega. Mul on ettepanek: Teie jääte kõige teravamaks pliiatsiks, järgnevad Narva poisid ja tüdrukud, mina olen nõus kolmanda kohaga. Ja kui teie parteikaaslane härra Ligi tahab jälle näidata rahvale midagi pehmet, kasutage oma teravust sõna otseses mõttes..

Täna – loomulikult jälle EPL+ „Päeva teema“ rubriigis – ilmus MTÜ Ühiskonnauuringute instituudi esindaja lugu selle sisu ammendava pealkirjaga „EKRE tõusu taga on eestlased, mitte vene valija“. Peeter Espak kirjutab: „Viimaste reitingute järgi on EKRE murdmas esierakonnaks, samas kui Reformierakonna toetus on kolinal kukkunud. Mis on selle juurpõhjused ja kes on trendide taga? Viimasel nädalal ajakirjanduses laialdaselt kajastamist leidnud Mart Helme ja MTÜ Eesti Vanemad juhtfiguuride kohtumine valijat vast ei mõjuta.“

See, et EKRE populaarsuse tõusu kindlustavad eestlased, on täiesti loomulik, sest eestlased tahavad tunda ennast Eestis nagu kodus, jääda rahvusena püsima ja soovivad päästa Eesti rahvusriiki. Miks ei peaks nad siis toetama ainsat poliitilist jõudu, kes just seda selgelt ja arusaadavalt taotleb sõnas ja teos? Samal ajal kui teistele lähevad rohkem korda kauged rahvad ja tavad ning Brüsseli direktiivid.

Pole mingi saladus, et „vene“ valijad peavad lugu oma traditsioonidest ja paljud näevad EKRE-s ka nende konservatiivsete väärtuste kaitsjat. Kui kaitstakse eesti traditsioonilist peret, siis laieneb see automaatselt ka venekeelsele elanikkonnale, kuna siin ei tee vahet ei EV seadused ega EKRE.

Seega kaasneb EKRE populaarsuse kasvuga eestlaste hulgas paratamatult ka EKRE toetuse mõningane kasv venekeelsete elanike hulgas. Ja väide, et EKRE populaarsus vene valijate hulgas ei ole tõusnud, ei näi olevat päris täpne. Aga õnneks kasutab Peeter Espak väljendit „vast“.

Tegemist on teadusliku ja eriti just sotsioloogilise terminiga, mille venekeelne vaste on legendaarne vene „авось“. Sellest on moodustatud ka vanematele eestlastele tuttav mõiste „avoska“.