Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Delfi заврался до такой степени, что чертям тошно

17.05.2022

Сегодня портал Delfi опубликовал «новость», целый день возглавлявшую таблицу популярности uudis.net, куда оперативно выводятся самые читаемые статьи. Дельфийцы озаглавили дело рук своих «Vene välisministeeriumi esindaja: Kaja Kallas on pronkssõduri demonteerija, 10 miljoni riisuja ja fašistliku kaitseliidu ülema pärija», что в переводе означает «Представитель министерства иностранных дел России: Кая Каллас – демонтировщица бронзового солдата, расхитительница 10 миллионов и наследница начальника фашистского кайтселийта». Delfi утверждает, что Мария Захарова написала это в фейсбуке.

То, что Захарова заявила это вовсе не в фейсбуке, а на своём телеграм-канале, как утверждают все российские источники, мелочь по сравнению с тем, что на самом деле она не называла Каю Каллас ни «демонтировщицей бронзового солдата», ни «расхитительницей 10 миллионов». Мария Захарова со своими стабильно враждебными Эстонии заявлениями и мне неприятна, но в своём комментарии она ничего подобного не утверждала. Кому охота, может прочитать оригинал.

Как можно доверять столь нагло врущему ради лишних кликов порталу? Видимо, его «новости» нужно перепроверять. Только беда в том, что эстонские читатели этого делать не будут. Ведь даже кириллица в клавиатуре есть не у всех.

Захарову представили как какую-то неосведомлённую идиотку, а ведь недооценивать противника – ошибка.

Kontrollime fakte: kas Delfi tahab olla Maria Zahharova kaasautor?

Delfi on täna avaldanud uudise „Vene välisministeeriumi esindaja: Kaja Kallas on pronkssõduri demonteerija, 10 miljoni riisuja ja fašistliku kaitseliidu ülema pärija“.

Delfi kirjutab: „Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova kommenteeris Facebookis uudist, mille järgi kutsus peaminister Kaja Kallas lääneriikide juhte lõpetama Venemaa presidendile Vladimir Putinile helistamise.“

Kui ei tehta vahet Facebookil ja Telegramil, siis on see siin siiski kõige väiksem viga. Kõik Venemaa uudisteagentuurid nagu ühest suust väidavad, et Zahharova avaldas kommentaari oma Telegram-kanalis, kuid äkki on Delfi Venemaa kolleegidest lihtsalt informeeritum.

Delfi loo pealkiri on 2/3 libauudis: Zahharova ei väida oma avalduses ei seda, et Kaja Kallas „on pronkssõduri demonteerija“ ega seda, et KK „on 10 miljoni riisuja“. Venemaa välisministeeriumi esindaja osutab seal peaministri isa Siim Kallase karjääri üksikasjadele, ka sellele, et meest kahtlustati 10 miljoni dollari varastamises Põhja-Eesti pangast 1993. aastal.

Zahharova märgib, et Eesti peaministri isa Siim Kallas „oli peaaegu 20 aastat NLKP liige (tütrel on kõik alles ees) ja siis lõi erakonna“, mis algatas seaduse, „millega oli vaatamata elanikkonna massilistele protestidele 2007. aastal demonteeritud „Pronkssõdur“.

Delfi on ise välja mõelnud, nagu oleks Kaja Kallas „pronkssõduri demonteerija“ ja „10 miljoni riisuja“. Sellist rumalust hästi informeeritud Zahharova küll ei väidaks, ei tasu näidata seda meie jaoks ebameeldivat inimest idioodina.

Küll aga kirjutas Venemaa välisministeeriumi esindaja Kaja Kallase aadressil päris värvika iseloomustuse: „sellist pärilikku karjääri pole mitte ühelgi autokraatlikul sultanil“. Kui täpne see on, ei ole antud juhul tähtis – hüperboolid sotsiaalmeedias on ikka vastuvõetavad.

Aga otsene valetamine Delfi pealkirjas küll mitte.

Otsus: Delfi uudis on osaliselt fake. Tõenäoliselt on eksitud allikaga (Facebook pro Telegram) ja pealkirjas on kaks ränka valeväidet (Venemaa välisministeeriumi esindaja ei ole süüdistanud Kaja Kallast ei pronkssõduri demonteerimises ega 10 miljoni riisumises). Delfi tegi tõsisest välispoliitilisest uudisest kõmulise poollibauudise, ja sedagi lohakalt. Ehk antud juhul esineb Delfi Maria Zahharova kaasautorina, kusjuures Zahharova ise seda ei tea.

Aga Zahharova kohta, kes ajas oma kommentaaris traditsioonilist iba Kaitseliidu „fašismist“ ja juutide hävitamisest Eestis (eks sellele võis talle anda Novaja Gazetas tõuke Eestit ja eestlasi kogu aeg „judenfrei“ loos süüdistav, siia sellegipoolest trügiv ja peavoolumeedia poolt upitatav ning Siim Kallase fondi poolt toetatud Julia Aug), võiks siiski märkida, et heites KK-le meelde, et tema isa oli 20 aastat kommunistlikus parteis, ei maini Zahharova targu oma vanemaid, kes mõlemad olid NSVL ajal rahvusvahelised diplomaadid, seega ikka eriti usinad kommunistid. Isa Vladimir Zahharov töötas aastaid nõukogude saatkonna sekretärina Hiinas, ja seda ametit ei olnud ilma korraliku parteilise staažita võimalik saada, pluss aruandlus KGB-s. Ka Maria Zahharova tegi „pärilikku karjääri“, nii et märgaku kõigepealt palki oma silmas.

Mul pole sisepoliitiliselt mitte mingit põhjust ega soovi Kaja Kallast kaitsta, aga kui Eesti peaministrit ründab vaenuliku agressorriigi esindaja, siis on see rünnak ka meie kõigi vastu. Ja kui Delfi seda veel moonutab ja võimendab, on asi eriti kahetsusväärne, kuna kahjustatakse eesti meedia usaldusväärsust ja tõsiseltvõetavust.

Ivan Makarov